Zmiany w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) w 2020 roku

Rok 2020 jest rokiem zmian w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Uzupełniono oraz dokonano zmian w bazie pytach obowiązujących do egzaminu oraz dodano kilka istotnych modernizacji w postępowaniu z pacjentem przez ratownika KPP. Co za tym idzie zmiany zostaną uwzględnione podczas prowadzenia zajęć teoretycznych oraz praktycznych na kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Część zmian, to zmiany kosmetycznej. Jednak doczekaliśmy się również kilku nowości – między innymi zostały ujednolicone zalecenia do stosowania koca ratunkowego (folia NRC), zostało przedstawione stanowisko mówiące o braku różnicy koloru strony którą przykrywamy poszkodowanego – najważniejsze jest szczelne okrycie osoby poszkodowanej.

Kolejną z istotnych zmian jest postępowanie z osobą we wstrząsie, a dokładnie mowa tutaj o pozycji przeciwwstrząsowej. Według aktualnych zaleceń stosuje się pozycji poszkodowanego na wznak, a uniesienie kończyn dolnych (jeśli osoba jest nie urazowa) stosujemy do 7 min. Zwrócono również uwagę na prowokowanie wymiotów u osób, u których podejrzewa się zatrucie lekami (w przypadku gdy osoba jest przytomna). Przedstawiono stanowisko odnośnie postępowania ratowniczego w masywnych krwotokach, podkreślono rolę stazy taktycznej i zalecono pierwszą opaskę umieścić w odległości 5-7 cm od rany, a w razie braku efekty drugą zastosować na pojedynczej kości lub powyżej pierwszej.

Jeśli mowa o masywnych krwotokach to nowością są zalecenia mówiące o opatrunkach hemostatycznych, których ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy do tej pory używać nie mogli. Według aktualnych zaleceń Ratownik Kwalifikowany będzie mógł u osoby u której wystąpił wstrząs anafilaktyczny zastosować ampułkostrzykawki z adrenaliną.

U kobiety w ciąży podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej należy stosować zmodyfikowane ułożenie elektrod, oraz w przypadku ciężkiej niedrożności dróg oddechowych spowodowanej ciałem obcym zmianie uległ algorytm postępowania.

Zmianie uległa także technika ewakuacji poszkodowanego przy użyciu deski ortopedycznej. Do badania klatki piersiowej u poszkodowanego po urazie poza obmacaniem i obejrzeniem dołożono manewr opukiwania. Zmieniono procedurę postępowania w przypadku wiotkiej klatki piersiowej oraz rany wentylowej (odmy otwartej). Zwiększono również nacisk na pulsoksymetrie. Zostało dołożone kilka pytań, w których zawarte są pojęcia nie ujęte do tej pory w testach np. Hipoksja czy hipotonia ortostatyczna.

Na chwilę obecną nie ma jeszcze dostępnych opracowanych nowych procedur. W chwili gdy takowe się ukażą przedstawimy Wam szczegółowy opis zmian.

Jeśli chcecie być na bieżąco, zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz zakładki Strefa Wiedzy niebawem – wkrótce będzie dostępny bardziej szczegółowy opis zmian oraz procedur w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

A teraz zapraszamy do naszej Strefy Ratownika i spróbuj swoich sił w teście z nową bazą pytań, po czym przystąp do części praktycznej i staw czoła wyzwaniom jakie możesz napotkać podczas akcji ratunkowych !!!

Link : https://savealife.pl/strefa-ratownika/ratownik-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy/