Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej – punkt zabezpieczenia medycznego imprezy masowej

Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej

Zabezpieczanie medyczne imprezy masowej polega na zapewnieniu na imprezie zespołu ratowników medycznych, lekarzy oraz karetek, którzy mają za zadanie udzielanie pomocy na terenie imprezy.

Wymagania co do zabezpieczenia medycznego imprezy masowej zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. Rozporządzenie to mówi o wymaganiach dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.

Jednym z wymagań jest skład zespołu medycznego (zespołu wyjazdowego bądź patroli ratowniczych) w zależności od wielkości imprezy masowej. Ważnym aspektem tych wymagań jest fakt, iż każda impreza masowa ma obowiązek być zabezpieczana przez przynajmniej jeden zespół wyjazdowy bądź patrol ratowniczy.

Punkt zabezpieczenia medycznego na imprezie masowej

Każdy punkt zabezpieczenia medycznego na imprezie masowej składa się z lekarza oraz ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu (wg. Ustaw z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym).

Każdy z punktów zabezpieczenia jest wyposażony w niezbędny sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie pierwszej pomocy.

Do standardowego wyposażenia punktu zabezpieczenia medycznego na terenie każdej budowy są np.:

    • Zestaw do reanimacji, tj.: defibrylator, zestaw do intubacji pacjenta, respirator , butle tlenowe, itp.
    • Zestaw do unieruchomień, tj.: deska ortopedyczna, szyny oraz kołnierze unieruchamiające,
    • Zestaw opatrunków, tj.: bandaże, gazy, hydrożele, codofixy, przylepce i inne,
    • Sprzęty pomiarowe, tj. pulsoksymetr, ciśnieniomierz, termometr
    • Zestawy do ochrony pacjenta, tj. koce termoizolacyjne, folie oraz worki ratunkowe.

Dodatkowo wraz z zespołem medycznym na miejscu imprezy masowej stacjonuje karetka pogotowia ratunkowego, która umożliwia szybki transport poszkodowanego do szpitala.

Pierwsza pomoc na imprezie masowej

Na imprezie masowej może dojść do różnego rodzaju wypadku: omdlenia, przyduszenia, poparzenia, zadeptania, skaleczenia itp. Zagrożenia te mogą prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń ciała – zarówno tych lekkich, jak i ciężkich. W przypadku ciężkich obrażeń niezbędna jest prawidłowo przeprowadzona Pierwsza Pomoc Medyczna, która umożliwi zminimalizowanie czasu hospitalizacji i skrajnych przypadkach zwiększa znacząco szanse na przeżycie. 

Masz pytania dotyczące naszych usług?
Zapraszamy do kontaktu!
Paweł Cygan

Formularz kontaktowy