Zabezpieczenie medyczne inwestycji budowlanych – punkt zabezpieczenia medycznego na terenie budowy

Zabezpieczenie medyczne inwestycji budowlanych

Zabezpieczenie medyczne inwestycji budowlanych polega na zapewnieniu na miejscu budowy zespołu ratowników medycznych, lekarzy oraz karetek, co umożliwia niezbędną pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku na budowie.

Według statystyk w 2020 roku na budowie rannych zostało 3872 osoby, a 39 osób poniosło śmierć. Statystyki te pokazują jak często dochodzi do wypadku na budowie i jak bardzo potrzebne jest zabezpieczenie medyczne każdej budowy.

Punkt zabezpieczenia medycznego na terenie budowy

Każdy punkt zabezpieczenia medycznego składa się z wykwalifikowanego zespołu ratowników medycznych oraz karetki, a w uzasadnionych przypadkach także z lekarza. Zespół Ratowników Medycznych dysponuje sprzętem niezbędnym do niesienia pomocy po wystąpieniu wypadku. Do standardowego wyposażenia punktu zabezpieczenia medycznego na terenie każdej budowy są np.:

  • Zestaw do reanimacji, tj.: defibrylator, zestaw do intubacji pacjenta, respirator, butle tlenowe,
  • Zestaw do unieruchomień, tj.: deska ortopedyczna, szyny oraz kołnierze unieruchamiające,
  • Zestaw opatrunków, tj.: bandaże, gazy, hydrożele, codofixy, przylepce i inne,
  • Sprzęty pomiarowe, tj.: pulsoksymetr, ciśnieniomierz, termometr, gleukometr,
  • Zestawy do ochrony pacjenta, tj.: koce termoizolacyjne, folie oraz worki ratunkowe.

Wraz z zespołem medycznym na miejscu stacjonuje także ambulans pogotowia ratunkowego, który umożliwia szybki transport poszkodowanego do szpitala, co zwiększa szanse na przeżycie w przypadku poważnego urazu.

Pierwsza Pomoc na terenie budowy

Na terenie budowy może dojść do różnego rodzaju wypadku: porażenia prądem, uderzenia, przygniecenia, poparzenia itp. Każde z tych zagrożeń jest dla ciała człowieka bardzo niebezpieczne, a udzielenie prawidłowej pierwszej pomocy w zależności od wypadku jest kluczowym elementem, który umożliwi skrócenie czasu rekonwalescencji i zwiększa znacząco szanse na przeżycie.

Zapewnienie pracownikom dostępu do wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny ratownictwa na terenie budowy zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, a w razie wypadku zwiększa znacznie szanse na przeżycie.

Szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy dla pracowników

Dodatkową korzyścią z posiadania Ratownika Medycznego w miejscu wykonywania pracy, niesie ze sobą możliwość przeprowadzenia cyklicznych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Masz pytania dotyczące naszych usług?
Zapraszamy do kontaktu!
Paweł Cygan

Formularz kontaktowy